Jarmila Chaloupková, zpěv - Brian Wright, loutna

Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais

Brian Wright

fotografie B. Wrighta

Brian Wright je absolventem londýnské Trinity College of Music, nástrojovou hru studoval u Anthonyho Rooleye, Adele Kramerové a Michaela Jesseta, skladbu u Anthonyho Gilberta.

V Británii koncertuje na hudebních festivalech, v klubech přátel hudby, školách a v památkově chráněných objektech, doma i v cizině pořídil řadu rozhlasových a televizních nahrávek.

Jako interpret a lektor hudebních kursů pohostinsky vystoupil ve Francii, Nizozemí, Německu, Irsku, Polsku, České republice (včetně pražských Slavností staré hudby v roce 1992), v USA (mimo jiné ve významném hudebním centru při Cornell University a v hudebním muzeu Shrine to Music v Jižní Dakotě), v Itálii, Belgii, Španělsku a v Bulharsku. V Bulharsku byl také v roce 1995 členem poroty mezinárodní kytarové soutěže v Plovdivu. Řada jeho zahraničních vystoupení se uskutečnila za podpory britské vlády.

Nové moderní písně s doprovodem loutny, jejichž autorem je Brian Wright, jsou v poslední době vydávány loutnovými společnostmi na celém světě, včetně USA a Japonska. Brian Wright je považován za nejavantgardnějšího a nejúspěšnějšího skladatele soudobých skladeb pro renesanční loutnu. Tato tvorba chápe historický hudební nástroj jako nástroj, který může oslovit posluchače interpretací hudby z různých období včetně hudby nové. O tomto svém postoji včetně interpretace soudobých skladeb na loutnu přednášel letos Brian Wright pro Anglickou loutnovou společnost společně s dalším loutnistou světového jména Nigelem Northem.

Jeho skladby a úpravy hrají významní loutnisté a kytaristé, jeho díla vyšla také tiskem. Píše i hudbu k televizním filmům. Dvě z jeho posledních kompozic - suita pro sólovou loutnu a písňový cyklus "A Chinese Lachrimae" pro zpěv a loutnu - byly v květnu 2001 publikovány v Anglii Anglickou loutnovou společností. Francouzskou a Americkou loutnovou společností jsou publikovány nové písňové cykly a další skladby pro různá komorní obsazení s loutnou, které komponuje v posledních letech.

Brian Wright spolupracoval s mnoha vynikajícími hudebníky, kteří se specializují na interpretaci staré hudby. S tenoristou Jamesem Griffettem natočil CD původních písní ke hrám Williama Shakespeara "The Essential Shakespearean Song Book". S Jarmilou Chaloupkovou natočil v r. 2002 CD "Amour victorieux".

V současnosti mají paní Chaloupková s panem Wrightem v repertoáru více písní, kterých je B. Wright autorem.

Na koncertech s paní Chaloupkovou hraje pan Wright také sólové loutnové skladby z období od počátku 16. století do poloviny století 18., hrané buď na renesanční (starší skladby) nebo na barokní loutnu. Autory skladeb jsou např. Francesco da Milano, John Dowland, S. L. Weiss a J. S. Bach. Pro osvěžení si rád zahraje i na kytaru, obzvláště jazzovou hudbu.

Mezi nehudební aktivity pana Wrighta patří hlavně jeho ekologické činnosti v Cornwallu v jihozápadní Anglii, kde je ředitelem ekologické rezervace.

Ve volném čase se rád zabývá četbou novel, filosofických děl, knih o umění a o historii.

fotografie B. Wrighta
Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais