Jarmila Chaloupková, zpěv - Brian Wright, loutna

Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais

J. Chaloupková

fotografie J. Chaloupkové

Komorní pěvkyně Jarmila Chaloupková je držitelkou 3. ceny z mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Pravidelně koncertuje v České republice a v okolních zemích - na Slovensku, v Německu a Francii, vystupovala též v Holandsku a v Rakousku. Spolupracovala s různými komorními ansámbly, pořádala recitály s doprovodem varhan nebo cembala.

V posledních letech se soustředí na ranesanční a barokní hudbu. Písňový repertoár ze 16. a 17. století studovala ve třídě Nigela Rodgerse a Poppy Holden v Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích, v roce 2000 v Letní škole staré hudby ve West-Dean College v Anglii v pěvecké třídě Evelyn Tubb, která je jednou z nejlepších světových interpretek staré hudby (k účasti na tomto kursu jí bylo uděleno organizátorem stipendium).

Po tři roky pak sama vyučovala zpěvu a interpretaci staré hudby v letní valtické škole. Na sólových recitálech renesančních a raně barokních písní spolupracuje s loutnistou Brianem Wrightem.

Paní Chaloupková je také oblíbenou a zkušenou pěveckou pedagožkou, vyučuje klasický zpěv na Konzervatoři v Pardubicích, dříve vyučovala populární zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a byla zde zároveň vedoucí pěveckého a muzikálového oddělení.

Se svým současným studentem Petrem Nekorancem z Konzervatoře v Pardubicích navštěvuje úspěšně mezinárodní pěvecké semináře, Petr Nekoranec zvítězil v několika pěveckých soutěžích. Je jedním z nejvýraznějších talentů nastupující operní generace. Bude vystupovat např. s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, společně s pěvkyní Ceciliou Bartoli v Salzburku, v roli Vaška v divadle J. K. Tyla v Plzni a v hlavní roli opery B. Martinů Mirandolina na pozvání operního studia opery v Mnichově.

Je hlasovou poradkyní populárních zpěváků (Vlasta Horvát), v roce 2005 a 2006 působila jako hlavní hlasová poradkyně soutěže Česko hledá superstar (2. a 3. série).

Jarmila Chaloupková se narodila v Ostrově nad Ohří. Od dětství byla obklopena láskou k hudbě, její rodiče pracovali jako učitelé, oba učili hudební výchovu a vedli dětské pěvecké sbory.

Od mala se věnovala hře na klavír, studiu základů herectví v lidové škole umění a zpěvu ve sboru svého otce, později i sólovému zpěvu. Po maturitě na gymnáziu začala studovat zpěv na Hudební akademii múzických umění v Praze. Hlavní oporou ve studiu zpěvu i po absolutoriu jí byla paní docentka Soňa Kresáková.

Po ukončení studií paní Chaloupková vyučovala zpěv mimo jiné na Vysoké škole pedagogické v Ústí nad Labem a na konzervatoři v Pardubicích, zároveň pořádala koncerty s různými ansámbly, např. s Českým strunným duem, Telemannovým kvartetem a se svými uměleckými partnery varhaníkem Josefem Popelkou, cembalistkou Ivanou Jandovou-Bažantovou a v posledních letech s anglickým loutnistou Brianem Wrightem.

V současnosti techniku zpěvu a metodiku výuky konzultuje a úzce spolupracuje s italským profesorem Bel canta Antoniem Carangelem z Benátek.

J. Chaloupková - Svobodová v 8 letech
Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais