Jarmila Chaloupková, zpěv - Brian Wright, loutna

Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais

Společná biografie

Fotografie p. Chaloupkové a p. Wrighta

B. Wright a J. Chaloupková se poprvé setkali v letech 1996 a 1997 v Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích, kde pan Wright učí loutnovou třídu pravidelně od roku 1991. Zde nabídl paní Chaloupkové v roce 1997 spolupráci. Na konci roku 1997 uspořádali první dva koncerty a od roku 1998 už dalších asi 500 koncertů hlavně v České republice, opakovaně také v zahraničí.

Vystupují hlavně v Kruzích přátel hudby - účinkovali už snad ve všech KPH, v mnohých i dvakrát či třikrát, což je dost výjimečné a svědčí to o vysoké spokojenosti posluchačů i organizátorů.

Dále koncertují na různých festivalech, často v lázních a podobně. V zahraničí vystupují pravidelně ve Francii, dále v městě Auxerre, třikrát v Německu (1997, 2001, 2002), v Belgii (2003), na Slovensku a v roce 2004 a 2006 v USA, kam jsou opět pozváni.

Kromě valtické letní školy, kde B. Wright učí hru na loutnu od roku 1991 a J. Chaloupková učila zpěv v r.2002 - 2004, působí umělci společně jako lektoři dalších kurzů interpretace staré hudby (seminář v Týnské škole v Praze v r. 1998, na Konzervatoři v Košicích).

Společně také dvakrát natočili písně pro Český rozhlas 3 - Vltava, pro pořad "Musica Antiqua" a vánoční písně V. A. Michny z Otradovic.

V prosinci 2002 bylo vydáno CD "Amour victorieux" s živými nahrávkami písní (blíže v části "Nahrávky").

V červenci 2002 byl odvysílán medailon o umělcích, natočený Českou televizí pro hudební pořad ČT "Bez limitu".

V roce 2007 proběhly 18. - 25. března 4 koncerty v Paříži (s novými programy Chansony a madrigaly na královských dvorech a Duchovní písně s loutnou)

31. ledna 2006 ukončili umělci druhé turné v USA, tentokrát na pozvání hudebních klubů v San Franciscu a v Mendocinu. Během roku 2006 pak uskutečnili mnoho koncertních vystoupení v Čechách a na Moravě.

V roce 2005 hudebníci navštívili další česká KPH, např. Varnsdorf, Ostrov nad Ohří, Rumburk, opět hudební festival Hudba euroregionu Nisa v Jablonci nad Nisou a KPH na Olomoucku.

V listopadu 2005 byli již pošesté v Paříži, kam byli pozváni ke čtyřem koncertům. Pro francouzskou loutnovou společnost zde poprvé uvedli soudobé loutnové písně Briana Wrighta.

V roce 2004 navštívil Pan Wright ČR kvůli koncertům s paní Chaloupkovou pětkrát. Koncertovali v únoru, květnu, červenci a říjnu, v prosinci proběhla už tradiční série vánočních koncertů. V srpnu 2004 uskutečnili poprvé dva samostatné koncerty v USA na pozvání Česko-slovenského muzea v Cedar Rapids a Muzea starých hudebních nástrojů při Cornell University v Jižní Dakotě. Proběhlo také několik vystoupení v ČR.

V roce 2003 byli společně opět pozváni jako lektoři do Mezinárodní letní školy staré hudby Valtice 2003 (vedle dalších většinou zahraničních specialistů na provádění staré hudby). Tuto akci pořádá Česká hudební společnost s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadace Český hudební fond, Britské rady a dalších organizací. Opakovaná účast v týmu lektorů svědčí o vysokém kreditu obou hudebníků. V té době umělci uskutečnili také řadu koncertů, např. zahajovací koncert festivalu v Kaplici, v Tachově a další.

V květnu 2003 proběhl koncert v Bruselu v Belgii. Další koncerty v ČR se uskutečnily v říjnu, dubnu a v únoru 2003.

V říjnu 2002 se uskutečnil také další z koncertů v Německu. V červenci 2002 byl odvysílán pořad o p. Chaloupkové a p. Wrightovi, natočený Českou televizí pro hudební pořad ČT "Bez limitu" (s přenosem části koncertu v Lobkovickém paláci Praského hradu v květnu 2002).

V únoru 2002 pořádali hudebníci kromě koncertů v ČR další koncert v Paříži.

Úvodní stránka Společná biografie J. Chaloupková B. Wright Repertoár English
Z tisku Nahrávky Fotografie Různé Kontakty Francais